עיריית תל אביב גאה להציג: שבוע האיור 2021

ביום חמישי ה־18 בנובמבר ייצא לדרך שבוע האיור השמיני, שחוזר השנה למתכונתו המקורית: במשך עשרה ימים, בתאריכים 18-27 בנובמבר, יציגו ברחבי העיר כ־700 מאיירים ב־76 תערוכות בחללי תרבות ואמנות, בגלריות שיתופיות, במוזיאונים, במקומות בילוי ובמרכזים עירוניים ברחבי העיר.

(שבוע האיור 2021, אלי בבג’נוב)

כמידי שנה ייקחו חלק בשבוע האיור מאיירים ותיקים וצעירים כאחד, שיעסקו בנושאים הקרובים לליבם ומתכתבים עם רוח התקופה. במגוון הרחב של האירוע יוצגו תערוכות בנושאים כמו אדריכלות, ספרי ילדים, איכות הסביבה, טבע אורבני, אופנה, דו קיום, ילדי ישראל־עזה, בידוד ובדידות אל מול אופטימיות ונוסטלגיה, אהבה ויחסים, זהות מגדרית, נשיות ועוד.

השנה יפנה שבוע האיור זרקור לשכונות בדרום העיר, במזרח העיר וביפו, במיקום ובתוכן התערוכות, ובמגוון אירועים ופעילויות כמו סיורים מודרכים שיתקיימו ברחבי העיר, ערב הקרנה של סרטוני אנימציה שיתקיים באודיטוריום אניס, מפגשים של תצוגה ויצירה שיתקיימו תחת כיפת השמיים במתחם שולחנות האבירים בפארק התחנה, תערוכת חוצות ואירועי איור חופשי על הבר בפארק שרונה, מקבץ מובחר של תערוכות שיפתחו בגלריות ביפו העתיקה ביניהן תערוכת המיטב של שבוע האיור שתיפתח בגלריית הרחוב במתחם ועוד.

בין התערוכות והמיצגים בשבוע האיור:

הכיוון דרום ויפו
במרכז הקהילתי הגר״א בנווה שאנן תציג קבוצה של בוגרי 2020 מהאקדמיה ויצו חיפה תערוכה שתעסוק בפטאליזם. בבית הצעירים – הקשת 49 תתקיים תערוכה קבוצית בנושא הימים של בין הזמנים.

(בין הזמנים, צליל בנדריהם)

התערוכה בבית הצעירים ורדיאל 17 בשכונת התקווה, תציג נקודות תצפית על העיר באמצעות כובע אדום אחד. במתחם רביעיית פלורנטין, קולקטיב תמ״א, באוצרות משותפת עם זאב אנגלמאיר, יעסקו בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, דרך אגדות ומיתוסים שמיוחסים למקום.

באודיטוריום אניס ביפו יתקיים לראשונה אירוע האנימציה של שבוע האיור שיכלול הרצאות, מפגשים, הקרנת סרטי אנימציה, תערוכה והקרנה על חזית המבנה של פרויקט ״במרפסת״. התערוכה ״לעשות סיבוב״ במרכז הנוער לב יפו תפגיש אמנית מוסלמית מנצרת, אמן ממוצא איטלקי וקבוצת נערות בדואיות משבט ג׳הלין. בבית רק״ע תעסוק צליל בנדריהם בתפיסת הנשיות המסורתית. בבית הבאר יעסקו שלוש יוצרות בוויסות רגשות ומתח בבולמוס של יצירה. במרכז עמיעד בשוק הפשפשים ביפו יתקיים האירוע השנתי של ״לה קולטור״.

כבכל שנה מבחר תערוכות יפתחו בסמטאות יפו העתיקה: במוזיאון יפו יוצגו שלוש תערוכות: ״מילים טובות״ של מכון שנקר לחקר ולתיעוד העיצוב בישראל, ״התקופה הוורודה״ בהשראת התקופה הוורודה של פיקאסו ונועה אילן שבוחנת דמיון ושוני בין מערכות הרבייה של צמחים ושל בני אדם.

(התקופה הורודה, אלה נאמן)

גליה לוז תציג איורים מתוך ספרה של ליהי רז דואני, ״אבקת הקסמים״.

(אבקת הקסמים, גליה לוז)

סצנת ספרי הילדים הגרמנית העכשווית תוצג בתערוכה של NRW, מדינת צפון ריין־וסטפליה בגרמניה, ״בית הוא רק״ תעסוק במושג הבית והקשר שלו לבית קט עם גג אדום.

(בית הוא רק, מיכל גבע)

וגם – סדרת פורטרטים של דרורית קפלן המייצגת שכונה מעורבת על גבול בת־ים-יפו, פרשנות גרוטסקית של בוגרי בצלאל לעלילות הברון מינכהאוזן, כדים מאויירים שמציגים רומניה חלומית ומדומיינת, התבוננות בשדרות ירושלים בריבוי טכניקות ומראה פיוטי, מיטב התוצרת החקלאית הישראלית ופרשנות מאוירת לעולמן של נשים יוצרות בתחומי האמנות.

(חלום רומני, ניצה בר ענת רותם)

במתחם ״שולחנות האבירים״ בפארק התחנה נבחרת שבוע האיור תקיים מפגש של תצוגה, מכירה ופעילות מיוחדת לילדים.

מאיירים אורבניות
בין התערוכות שעוסקות בעיר תל־אביב-יפו, אפשר למצוא את ״סיפורי מדרכות״ של סטודיו SundaySky, שמציג את חווית החיים בדרומה של העיר, ב״סקיצות תל אביביות״ עמי שנער, צייר ואדריכל – בשיתוף פעולה עם הסופר והמשורר אברהם בלבן – מנציח את תושבי השכונות הדרומיות.

ב״מזגן ודוד שמש״, דאריל ארז־האצ׳יסון, שהגיע לארץ מאנגליה, מצייר את יפו ודרום תל־אביב, כפי שהם משתקפים בעיניו של עולה חדש, ב״שפירא״ נשקפת השכונה צבעונית ופסטורלית, דרך עינה של עדי אורדון תושבת השכונה.

(שפירא, עדי ארדון)

אביה איל, דן שריד ומיכל שץ מציגים ״הזיות אורבניות״ ותוהים מה מתחולל בקרקעית הירקון, ומי באמת גר ב״כיכר הלבנה״.

(הזיות אורבניות, אביה איל)

קולקטיב תמ״א, באוצרות משותפת עם זאב אנגלמאיר, עוסקים בחיים האמיתיים שמתקיימים בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, דרך אגדות ומיתוסים שמיוחסים למקום.

בחוצות פארק שרונה יציגו עשרה מאיירים מבט אופטימי אל העתיד לבוא בתקופה מבלבלת זו בתערוכה ״מאיירים אופטימיות״, שתוצג על קירות בנייני הטמפלרים, ובשרונה מרקט יתקיימו אירועי איור חופשי על גבי תחתיות בירה בברים.

(מאיירים אופטימיות, סוניה קורשנבוים)

עזה, ישראל, מחלות וצלקות
כמידי שנה עוסקים המאיירים בנושאים שקרובים לליבם ומציגים את האג׳נדה החברתית־תרבותית־פוליטית שלהם, לצד תערוכות שעוסקות בנושאים אישיים כמו משפחה, בית, מרחב המחייה, יחסים ועוד. לדוגמה, ב״צייר לי ילד מאיירים מציירים מעצרים״ מעניקים אמנים גוף וצבע לקולם של ילדים ובני נוער פלסטינים, שנאסרו בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.

(צייר לי ילד, איציק רנרט)

התערוכה ״68 ילדות וילדים: אנדרטה מאויירת, מאי 2021״, מציגה עשרות עבודות שנוצרו לזכר ילדות וילדים שנהרגו בישראל ובעזה בסבב הלחימה האחרון.

(68 ילדות וילדים: אנדרטה מאויירת, מאי 2021. נעמי גייגר)

שרה ג׳ין חתוכה מאיירת נשים דמיוניות ואמיתיות, שנושאות צלקות שמסמלות פציעה והחלמה ב״צלקות קטנות״.

(צלקות קטנות, שרה ג’ין חתוכה)

״Unmatch״ עוסקת בפרידה, בתחושות, בכישלון וב־fomo, או סתם בדייט שלא צלח.

(Unmatch, שי שמחוני)

״טופס 17״ מציגה רומנים גרפיים, כרזות וקומיקס שעוסקים בהומור במחלות שונות – מסרטן השד ועד אנדומטריוזיס.

(טופס 17, רותם אנגלמאיר)

ב״כנפיים״ מציגים יחד אמנים שחוו משברים נפשיים וכאלו שלא, יצירות שעוסקות במושג כנפיים, אריק בוקבוזה מציג את ״קרקס לבנטינו״ ותוהה על מקומו של האמן בחברה, בכלל ובמיוחד לאור משבר הקורונה.

(קרקס לבנטינו, אריק בוקובזה)

סדנאות מקצועיות וסיורים מודרכים
אפטרסקול, בית ספר פופ־אפ למאיירים שנוסד בשבוע האיור 2018, יתקיים השנה במזא״ה 7 ויקיים סדנאות וכיתות אמן על ידי מיטב המרצים והמאיירים בארץ. בנוסף, גם השנה יתקיימו סיורים מודרכים בתערוכות ביפו וברחבי העיר. הסיורים (בתשלום) יתקיימו בהדרכת הצוות המיומן והמקצועי של Talking Art.

שבוע האיור ממחיש את החשיבות שרואה עיריית תל-אביב-יפו בטיפוח התרבות על כל גווניה ובהשקעה בה. העירייה משקיעה בכל שנה כ־6.5% מתקציבה בתרבות ואמנות, פועלת להנגשת התרבות לאוכלוסיות נרחבות ומגוונות, לגיוון בתוכן האמנותי ולפיזור מוקדי התרבות במרחבי העיר כולה, משקיעה ביצירת תשתית איכותית של מוסדות להצגת תרבות וליצירתה, מפנה משאבים לתמיכה ביוצרים, לסיוע לאמנים עצמאיים, ליצירת אירועי תרבות ופסטיבלי אמנות, להקצאת חללים לאמנים וליוצרים, מטפחת את החינוך לאמנות ולתרבות ומשקיעה בדור העתיד של צרכני התרבות, משמרת את מעמדה של תל-אביב-יפו בתור מרכז תרבות ישראלי ובין־לאומי מוביל, פלורליסטי וחדשני.

אירועי שבוע האיור מתקיימים על פי הנחיות משרד הבריאות. היזם והאוצר הראשי הוא יובל סער. כל האירועים, התערוכות והפעילויות השונות מפורטות באתר עיריית תל-אביב-יפו ובאתר שבוע האיור. הקהל מוזמן להתעדכן בזמן אמת במועדי האירועים, המפגשים והסדנאות (בשל שינויים ותוספות שצפויים להתרחש בזמן אמת).

את איורי התדמית של שבוע האיור 2021 מלווים איוריו של אלי בבג׳נוב.
פרטים מלאים ועדכונים באתר שבוע האיור:

illustrationweek.co.il