מי אמר שבירושלים אין ים?

רגע לפני פסח, קפצתי עם הילדים למקום שכבר זמן רב חלמתי להגיע אליו- אקווריום ישראל בירושלים. לפני 20 ומשהו שנה, כשיצא לי להתגורר באילת, התאהבתי בעולם הימי ובדגים המיוחדים. ובאמת בשנים האחרונות, כמעט בכל פעם שאני מבקרת בחו”ל, אני דואגת לשנרקל בים או להגיע לאקווריומים במדינות השונות, ובכל פעם מחדש זה מרגש ומעניין לראות את המגוון הענק של הדגים והיצורים הימיים. אז שלא כהרגלי, אתחיל מהשורה התחתונה- היה בילוי מדהים! נהננו בטירוף. חששתי קצת מלהיות כמה שעות עם הילדים בלי בעלי, כי יש להם נטיה לריב בקולי קולות ולעשות לי פדיחות נוראיות, אבל הם כל כך נהנו והיו מרותקים לחוויה, שבמשך כמה שעות קרה דבר נדיר- הם לא רבו אפילו פעם אחת! (לא משנה מה קרה בהמשך היום, אבל לפחות הבוקר התחיל ברוגע😊).

(אקווריום ישראל וילדים מסונוורים:)

אבל בואו נחזור להתחלה…. מה זה אקווריום ישראל ומה יש לעשות שם?

אקווריום ישראל ממוקם בירושלים, בסמוך לגן החיות התנ”כי, וניתן למצוא בו תצוגות שונות ואקווריומים ענקיים, שבתוכם דגים, יונקים ימיים ועוד.

התחלנו בביקור אצל הלוויתן (או לוויתנית?) סנדי, לוויתן מצוי , שהשלד שלו נסחף אל החוף, ובאקווריום ישראל החליטו לשחזר ולשמר אותו. ניתן להציץ אל עבודות השחזור ולצפות בסרט שמספר על התהליך. אורכו של הלוויתן המשוחזר צפוי להיות 17 מטרים! משקל השלד הוא קרוב לטונה (המשקל המקורי של הלוויתן עמד על כ-30 טונות, שזה גם לא מעט בכלל…).

(חלק קטן מהשלד של הלוויתן סנדי. אי אפשר לצלם הכל, כי הוא עצום!)

אחרי שנפרדנו מסנדי עברנו אל התצוגה המרכזית. מרגע שנכנסים אל מבנה האקווריום ישנו מסלול, שבו עוברים בין אולמות וגלריות, כאשר לכל אחד מהם יש נושא אחר.

אולם הכניסה- התלהקות

רבים מהדגים, כידוע, אוהבים להתקבץ ולשחות יחד כלהקה. באולם הכניסה ראינו להקות דגים, שלא משנה כמה ניסינו להסיח את דעתם, לא התייחסו אלינו, והמשיכו לשחות באותו הכיוון. הדגים היו חמודים, אבל אנחנו לא אוהבים שמתעלמים מאיתנו, אז המשכנו הלאה 😉.

(אביגיל והדג)

גלריית ארבעת הימים

גלריה, ובה ארבע תצוגות מארבעת הימים של ישראל: הים התיכון, הים האדום, ים המלח וים כנרת (שזו אמנם ימה ולא ים, אבל לא צריך להתקטנן. בשבילנו זה ים😊). בגלריה זכינו לראות בלייב צוללן, שנכנס אל תוך האקווריום של דגי הזהרון, על מנת לנקות אותו מצואה ופסולת. עשינו לו שלום, התפללנו שהזהרונים לא יתקרבו אליו יותר מדי (בכל זאת מדובר בדג ארסי….) והמשכנו הלאה.

(הצוללן האמיץ שצולל ליד הזהרונים)

חוף הים התיכון

תצוגת חוף הים התיכון מדמה את חוף הים הישראלי עם הסלעים והחול. התיישבנו מול התצוגה ושחזרנו סצנה מהסדרה “מנאייכ”, שחלקים ממנה צולמו באקווריום. (שחזרנו זה אומר, ששאלתי את הילדים מה הם אומרים על ברק ועל היבא, והם לא הבינו מה אני רוצה מהחיים שלהם).

גלריית התגליות ע”ש שרובר

בגלריית התגליות שמחנו לגלות בריכה גדולה, ובה טריגונים (חתולי ים) וגיטרנים. זו התצוגה שאביגיל, חובבת החתולים שלי, הכי ציפתה לה. היא קצת התאכזבה שחתולי הים לא ייללו מיאו, אבל עדיין אמרה שהם חמודים מאוד.

בנוסף, יש בגלריה תצוגות של סוסוני ים, אבנונים ועוד.

(בריכת הטריגונים והגיטרנים. מדי פעם קפץ לו טריגון לשניה מעל המים. הם באמת חמודים!)

גלריית הים התיכון, גלריית הים האדום ותצוגות מדוזות, קונכיות וצדפים

המשכנו אל התצוגות והגלריות השונות, ושמחנו לצפות בדגים, וגם “להכנס” אל תוך התצוגות. מדי פעם יש באקווריום מקומות, שבהם ניתן להכנס, ולהרגיש כאילו אנחנו בתוך האקווריום יחד עם הדגים.

(נכנסתי עם הבנות לתוך האקווריום. איזה כיף!)
(שחר הלך לנוח קצת ליד הדגים)

פינת יצירה

אחרי שביקרנו את כל הדגים, הגענו אל פינת היצירה, שם היו יצירות מיוחדות לפסח: פענוח כתב פרעונים, הכנת מובייל, צביעת הגדה ועוד.

(יצירה לפסח)

כיתת לימוד

אם כבר הגעתן לאקווריום- אל תפספסו את כיתת הלימוד! זה אחד הדברים הכי מעניינים וכיפיים. בכיתת הלימוד הכנסנו את ידינו לתוך תיבות אטומות, ובעזרת חוש המישוש היינו צריכים לגלות מה מסתתר שם (ספוילר: היו שם קונכיות, מאובנים של חיות ים ועוד). צפינו בארטמיות (סרטנים קטנים) באמצעות בינוקולר ולמדנו עוד קצת על העולם הימי. לא לפספס!

(איילה צופה בארטמיות)

תצוגת הפרפרים

אחרי שצפינו בחיות ששוחות, הגיע הזמן לחיות שעפות. בצד השני של האקווריום מסתתרת לה פינה קסומה: תצוגת פרפרים, שמדמה יער טרופי, ובה סוגים שונים של פרפרים מרהיבים ביופיים.

(יער טרופי בלב ירושלים)
(בוא אלי פרפר נחמד)

בנוסף לפרפרים, יש במקום גם תצוגה של פרוקי רגליים, אבל אותם לא צילמתי, כדי שלא תפסיקו לקרוא😊.

אקווריום ישראל

דרך אהרון שולוב, מלחה, ירושלים

שעות פעילות:

ראשון- חמישי: 9:00-18:00

שישי: 9:00-16:00

שבת וחג: 9:00-18:00

לפרטים נוספים:

https://www.israel-aquarium.org.il

ואם כבר הגעתן אל האקווריום- אני ממליצה בחום לקפוץ אל גן החיות התנ”כי, שנמצא ממש בסמוך. (אנחנו לא הלכנו לשם הפעם מטעמי חוסר זמן, אבל באמת שחבל להחמיץ). החיות בגן החיות התנ”כי כבר במוד אביבי וכדאי לפגוש אותן. בגן החיות יתקיימו במהלך החג סדנאות, הופעות, משחקים ותצוגות מקסימות. מומלץ!

(פעילות בגן החיות התנ”כי. צילום: אורנה בן חיים)

לפרטים על גן החיות התנ”כי הכנסו לאתר:

https://www.jerusalemzoo.org.il