בארץ אהבתי: אוסף האמנות הישראלי של קבוצות הפניקס

75 שנים עברו מאז שנוסדה קבוצת הפניקס. הקבוצה מאז ומתמיד פעלה רבות למען הקהילה. כעת החליטה הקבוצה לעשות צעד נוסף לעידוד היצירתיות בישראל, והחליטה להנגיש את אוסף האמנות הישראלית שלה לקהל הרחב ולהציגו במוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית.

(תערוכת “בארץ אהבתי” במוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית. צילום: שירה מילר)

לא מובן מאליו שלחברה מסחרית יש אוסף אמנות, אך עבור הפניקס זה טבעי לגמרי. אותו אוסף מרשים הוקם בשנות ה-80 על ידי הבעלים ומנכ”ל החברה לשעבר יוסף חכמי. לחכמי הייתה היכרות עמוקה עם האמנים, תשוקה ומחוייבות לאמנות הישראלית.  יחד עם האוצרים יונה פישר, פרופ’ מרדכי עומר ומירי בן משה, נבנה האוסף וגדל. כעת, ביוזמתה של הנהלת הפניקס ובמימונה, מוצגת תערוכה מקיפה מהאוסף בחללים המחודשים של מוזאון רמת גן לאמנות. התערוכה, שאוצרת רוני כהן-בנימיני, מתפרסת על 3 קומות, ובהן מעל 200 יצירות של האמנים החשובים ביותר בהיסטוריה של האמנות הישראלית. התערוכה מציגה שלושה מבטים על הזהות המקומית, כפי שהם משתקפים בעבודות שבאוסף, מראשית המאה ה-20 ועד ראשית המאה ה-21.

(מתוך מסיבת העיתונאים במוזיאון. צילום: שירה מילר)

מי האמנים שיצירותיהם מוצגות בתערוכה?

ראובן רובין, נחום גוטמן, משה מוקדי, יגאל תומרקין, מנשה קדישמן, שרון יערי ועוד רבים אחרים. למעשה מצאתי בתערוכה את עבודותיהם של האמנים הישראלים האהובים עלי ביותר. התערוכה משלבת ציורים, פסלים וצילומים ממיטב האמנות הישראלית.

(נחום גוטמן, בית בפרדס, 1927. צילום: אברהם חי. מתוך התערוכה “בארץ אהבתי”)
(עדי נס, ללא כותרת, 1999, תצלום צבע. מתוך התערוכה “בארץ אהבתי”)

לדברי כרמל שאמה הכהן, ראש העיר רמת גן,  “ארץ אהבתי” היא תערוכת האמנות המשמעותית ביותר שהוצגה ברמת גן ואחת האיכותיות שהוצגו בארץ.

(כרמל שאמה הכהן, ראש העיר רמת גן, במסיבת העיתונאים. צילום: שירה מילר)

אייל בן סימון, מנכ”ל הפניקס, הזכיר במסיבת העיתונאים את מחוייבותה של הקבוצה לעידוד היצירתיות והאמנות בישראל, והודה למר יוסף חכמי, מייסד הפניקס, על בניית האוסף ועל התרומה לתרבות ולאמנות הישראלית.

(אייל בן סימון, מנכ”ל הפניקס. צילום: שירה מילר)

רן גואטה, מנכ”ל מוזיאוני רמת גן, הודה לקבוצת הפניקס והזמין את הציבור הרחב לבקר בתערוכה.

בארץ אהבתי-אוסף האמנות הישראלית של קבוצת הפניקס

מוזיאון רמת גן לאמנות ישראלית-אבא הלל סילבר 146 רמת גן.

אוצרת התערוכה: רוני כהן-בנימיני.

הכניסה ללא עלות עד ה-14 באוקטובר (בהזמנת מקומות מראש). החל מה-15 לאוקטובר הכניסה בתעריפי המוזיאון השגרתיים.

לפרטים נוספים והרשמה הכנסו לאתר המוזיאון:

https://www.rgma.org.il/