צפת- סיור בבירת הגליל

על מה את חושבת כשאת שומעת את המילה “צפת”? לי צפת מזכירה את הילדות, וליתר דיוק את המנהג המשפחתי שהיה לנו בעבר לנסוע בכל שנה לפסטיבל הכלייזמרים, שהתקיים בצפת. היום כבר ניתן למצוא את פסטיבל הכלייזמרים בנקודות רבות בארץ, אבל פעם זה היה אחד הדברים שייחדו את העיר צפת, ואמי המוזיקלית סחבה אותנו בכל פעם למופעי הפסטיבל, שכילדה לא ממש התחברתי אליו, ועכשיו, כשבגרתי, אני מחכה לו בכיליון עיניים בכל שנה.

כשהציעו לי לפני כשבועיים להצטרף לסיור בעיר צפת קפצתי על ההצעה, מכיוון שהעיר זכורה לי לטובה, אפילו שלא הייתי בה כבר כמה שנים. תהיתי מה יש לעיר להציע לתיירים, ומסתבר שהמון!

צפת עברה בשנים האחרונות תנופת התפתחות, פריחה והתחדשות בתחומים רבים, ויש בה שלל אתרים ואטרקציות להציע.

את הסיור המרתק הזה הדריך זאב פרל, היסטוריון חוקר צפת והגליל, מורה דרך וגם ראש עיריית צפת לשעבר, כך שאין מי שמכיר טוב יותר את העיר ממנו.

שנתחיל?

מרכז אסנט:

סיורנו התחיל במרכז אסנט: מרכז תיירות, שהוקם בתחילת שנות ה-80, ובתוכו ניתן למצוא אכסניה, הוסטל, מלון, סדנאות, סיורים ועוד. את פנינו קיבלו עם כיבוד ושירי סליחות, וסיפרו לנו על המרכז, שהוקם במטרה להעניק היכרות עם החוויה הרוחנית הצפתית ועם מורשת צפת העתיקה.

לאחרונה פיתחו במרכז אסנט משחק בריחה סלולארי חדשני בשם “הקוד בעיר הסוד”, אשר משלב סיור בעיר העתיקה יחד עם חוויה ופעילות משפחתית. המשחק מתאים מגיל 6, ועל מנת להצליח לפצח את הקוד עוברים בכל מיני אתרים בעיר, ומחפשים רמזים. בסוף המשתתפים מגלים את “הקוד הצפתי” ומצילים את העיר. מחיר המשחק הוא 89 שקלים בלבד למשפחה, והוא נמשך כשעה וחצי. המשחק מתנהל כולו באפליקציה ייעודית. ניסינו את המשחק, והוא מהנה, חינוכי והופך את הסיור בעיר העתיקה למלא עניין.

לפרטים נוספים על מרכז אסנט:

https://www.ascent.co.il/

077-3601100

מחלבת קדוש

אל מחלבת קדוש, אשר שוכנת ברובע היהודי של צפת, הגענו במסגרת משחק הבריחה, אך כמובן שאפשר להגיע אליה גם בלעדיו. במחלבה המפורסמת הזו, שקיימת כבר כ-100 שנה, הומצאה הגבינה הצפתית המוכרת.

בנוסף לצפתית, במחלבה מייצרים עוד מגוון גבינות נהדרות: לבנה, בולגרית, קממבר, ריקוטה, קשקבל ועוד. מומלץ להגיע, לטעום וכמובן לרכוש. התענוג מובטח.

לפרטים נוספים:

050-729-9798

סיור מנגן באוזניות

המשכנו בסיור, ופגשנו את מיאל אומן ,שנתן לנו טעימה מסיור האוזניות הקסום שהוא עורך ברחבי העיר.

סיור אוזניות הוא טרנד חדש, שאחת ממטרותיו היא לא להפריע לשכנים. את הסיור אפשר להזמין דרך מרכז רוח צפת (פרטים בהמשך הכתבה😊). לאורך הסיור יכולנו לשמוע באוזניות את קולו הנעים של מיאל, שהנעים לנו בשירים ובהסברים.

בית הכנסת אבוהב

הגענו לאחד האתרים המבוקשים בעיר- בית כנסת אבוהב. בית הכנסת קרוי על שם רבי יצחק אבוהב, שעלה לארץ והתיישב בצפת.

אחד הדברים המיוחדים בבית הכנסת הוא הימצאותם של שלושה (!) ארונות קודש. בשנת 1837 הייתה רעידת אדמה גדולה בצפת, שבעקבותיה חרב בית הכנסת, ורק הכותל הדרומי נותר בשלמותו. יהודי העיר ייחסו זאת לקדושתם של ספרי התורה. באווירה הקדושה של בית הכנסת זכינו גם לשמוע קול שופר.

לפרטים:

050-4115127

מרכז רוח צפת

רוח צפת הוא מרכז סיור והדרכה, אשר מציע מגוון סיורי קונספט ואטרקציות מיוחדות. במסגרת “רוח צפת” פועל מרכז לבוש יהודי, ובו עמדה עם פריטי לבוש יהודי מהמאה ה -16. אחרי ששמענו הסברים לגבי התלבושות השונות, ניתנה לנו האפשרות להתלבש ולהצטלם. כמובן שעשינו זאת😊.

מתאים לי לבוש יהודי מהמאה ה-16?

בנוסף, ניתן לצפות בסרט החושף את סודות הלבוש ביהדות. סדנת הלבוש היהודי מתאימה לכל גיל ולכל סוגי האוכלוסיה.

מרכז “רוח צפת” מקיים גם מגוון סיורים מיוחדים, ביניהם גם סיורים ללא תשלום בימים שישי ושבת (מי אמר שאין מה לעשות בעיר בסוף השבוע?:) להכרת העיר העתיקה וההיסטוריה המקומית. מומלץ!

לפרטים והזמנות:

052-7710111

04-6924646

tsfat@tsfat.org.il

http://www.ruach-tsfat.org.il/

יקב צפת העתיקה

בין הסמטאות הקסומות של צפת, שוכן יקב צפת העתיקה, אשר נוסד בשנת 2004. זהו יקב בוטיק משפחתי, המתמחה בייצור יינות בסגנון צרפתי ויינות צעירים. היינן והבעלים הוא משה אלון, המבקבק כ-7000 בקבוקים מדי שנה.המבנה משמש גם כמרכז מבקרים אותנטי, הפועל עד שעות הלילה המאוחרות. מומלץ להגיע לסיור ולטעום מהיינות הנהדרים.

לפרטים:

http://www.safed-winery.co.il/

054-3478874

kerenalon56@gmail.com

מנהרת הזמן

במסגרת עבודות שנערכו לאחרונה  בעיר, התגלתה באזור כיכר אשתם מנהרת טרור (אמאל’ה!) משנת 1948 וגם באר מים ומרכז קניות מהמאה ה-16. בנוסף, גילו מבנה מנדטורי מהמאה ה-20, קיר מהמאה ה-17 ועוד ממצאים מעניינים. לאור הממצאים, הוחלט להפוך את המקום לאטרקציה תיירותית. בתקווה שזה יקרה בשנים הקרובות😊.

ככה זה נראה עכשיו.

מצודת צפת

עלינו לכיוון מצודת צפת, ושם פגשנו את איל ריס, מנכ”ל מרכז הקבלה של צפת.

איל סיפר לנו על המרכז, אשר אותו הוא מנהל, ובמסגרתו הוא עורך סמינרים, סיורים ועוד. המרכז נחשב לאחד ממרכזי הקבלה הגדולים והפופולאריים בעולם, והוא מארח כ-50000 איש בשנה לתוכניות תיירותיות שונות. במרכז הקבלה פועל מרכז מבקרים, אשר פתוח בכל יום ושווה ביקור. מול הנוף המקסים זכינו לערוך מדיטציה קצרה ברוח הקבלה.

לפרטים נוספים על מרכז הקבלה של צפת:

04-6821771

054-5770334

https://www.tzfat-kabbalah.org/

Info@tzfat-kabbalah.org

מלון בוטיק וספא וילה גליליי

מלון וילה גליליי שוכן במבנה אבן, שעבר שימור, והוא מעוצב בסגנון מלונות בוטיק אירופאיים.

במלון 24 חדרים מסוגננים ונעימים. כל חדר מעוצב בצורה מעט שונה. חלק מהחדרים הם חדרים קלאסיים, וחלקם חדרים מפנקים עם מרפסת, מיטת שיזוף וג’קוזי.

בנוסף, המלון מציע ספא עם טיפולים שונים, בריכה, מסעדות טעימות והרגשת רוגע.

אסנת אסור, מנהלת המלון, סיפרה לנו שלפני כשנה וחצי היא הגיעה לנהל את וילה גליליי, והתאהבה במלון ובאזור שבו הוא ממוקם. אחרי סיור קצר, גם אני התאהבתי. קסם של מלון!

לפרטים נוספים:

https://www.villa-galilee.com/

073-3746163

מסעדת צפתא

מסעדת צפתא ממוקמת בתוך מתחם האירוח וילה גליליי, ושם אכלנו ארוחת צהריים. המסעדה מוגדרת כמסעדה גלילית כשרה, והארוחות מורכבות מתוצרת מקומית ויינות מיקבי האיזור. השף הוא גדי אולשנסקי.

אז מה אכלנו?

התחלנו עם פוקצ’ה ומטבלים:

המשכנו עם סלט ירקות גלילי:

קרפצ’יו סינטה:

ברבוניות בטיגון עמוק:

עראיס בקר:

ונתח קצבים עם צ’ימיצ’ורי:

כל זה רק למנות הראשונות, כן?:)

למנה העיקרית הגיעה לשולחן קדירה מלאה כל טוב: חזה אווז, נתח אנטריקטוט, פרגית, ספייר ריבס ואסאדו. הכל היה טעים כל כך!

בתור תוספת קיבלנו תפוחי אדמה ואורז פילאף:

אמנם היינו מפוצצים, אבל חייבים קינוח. קיבלנו מגוון גדול של קינוחי כוסות. אני בחרתי בסופלה שוקולד שהיה נהדר:

זו הייתה בהחלט אחת הארוחות הטובות! נהננו מכל ביס.

שימו לב, שהמסעדה פעילה לרוב בשעות הערב בלבד. כדאי לברר את שעות הפתיחה לפני ההגעה.

לפרטים והזמנות:

https://www.villa-galilee.com/chef/

04-6999563

לסיכום, בסיור הזה יצא לי לפגוש את צפת מנקודת מבט שונה ממה שהכרתי בעבר. מדובר בעיר מרתקת ויפהפיה, שיש לה המון מה להציע בתחום התיירות. סקרתי בפניכן רק חלק קטן מהאטרקציות בעיר. לרעיונות נוספים לטיול הכנסו לאתר עיריית צפת:

https://www.zefat.muni.il/Pages/default.aspx