“טבע מקומי, טבע עולמי”- כל הפרטים על התערוכה החדשה במוז”א

זו הפעם השישית שהתערוכה הישראלית לצילום טבע וחיות בר “תמונת טבע” נפתחת במוז”א-מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב.

התערוכה הדו-שנתית נוסדה לפני כעשור על ידי מוז”א, משתתפים בה מיטב צלמי הטבע הפועלים בארץ, והתצלומים המוצגים בה נבחרו על ידי צוות שיפוט מקצועי.

השנה הוגשו לתחרות למעלה מ-4000 צילומים, שצולמו על ידי 410 צלמות וצלמים, מתוכם נבחרו 45 משתתפות ומשתתפים, שמציגים 60 תצלומים ו-4 עבודות וידאו. הצילומים בתערוכה מחולקים לעשר קטגוריות שמזכירות את יופיו של הטבע הישראלי.

אז מה תוכלו לראות בתערוכה?

בתערוכה ישנו שיקוף יפהפה של עולם הטבע הייחודי של ישראל. התערוכה מאפשרת התבוננות מעמיקה במגוון של חיות, צורות חיים ומערכות אקולוגיות באזורנו.

את התמונה שזכתה בתואר תמונת השנה צילם ד”ר תום שלזינגר, חוקר בבית הספר לזואולוגיה ובמוזיאון הטבע באוניברסיטת תל אביב ובמכון למדעי הים באילת.

בתמונה מצולם צב ים, שמבקר ב”משתלת” אלמוגים במפרץ אילת: מבנה מלאכותי שהוכנס לים לפני למעלה מ-20 שנה על ידי צוות המצפה התת-ימי.

(צילום: ד”ר תום שלזינגר)

במקום הראשון בקטגוריית הציפורים זכה הצילום של יוסי חן, ובו מופיע סייפן נוחת בשלולית חורף, בבוקר ערפילי קר בחוף הכרמל, על רקע הזריחה.

(צילום: יוסי חן)

בקטגוריית אדם וטבע זכה אבי הירשפלד עם צילום של צבי ישראלי, מתכופף ועובר דרך גדר תיל, החוצה את אזור המחיה שלו ברמת הגולן.

(צילום: אבי הירשפלד)

ד”ר תום שלזינגר, שזכה בתואר תמונת השנה, קטף את המקום הראשון גם בקטגוריית מופשט בטבע עם תמונת רבייה של אלמוג אבן מהסוג שיטית. התמונה צולמה במפרץ אילת.

(צילום: תום שלזינגר)

הזוכה בקטגוריית חסרי החוליות הוא ולדימיר קוגן עם תמונה של שני פרפרים נחים בסימטריה על פרח דם המכבים. התמונה צולמה ביער הכרמל.

(צילום: ולדימיר קוגן)

אחת התמונות האהובות עלי בתערוכה היא זו שזכתה במקום הראשון בקטגוריית היונקים. תמונתו של עמית אשל מתארת קרב בין שני יעלים זכרים בוגרים על סף מצוק במדבר צין.

(צילום: עמית אשל)

ראיתן פעם צב מחייך? בקטגוריית זוחלים ודו חיים זכה צחי פינקלשטיין עם תמונה, אשר מנציחה רגע מיוחד בין צב ביצות ושפירית, שנחתה על אפו. התמונה צולמה בעמק יזרעאל.

(צילום: צחי פינקלשטיין)

בקטגוריית העולם התת-מימי זכה במקום הראשון נועם קורטלר עם תמונה ממפרץ אילת, המתארת הסוואה מושלמת של דג פתיונאי, האורב לטרף על אלמוג רך.

(צילום: נועם קורטלר)

לא רק חיות מוצגות בתערוכה, כי אם גם צילומי נוף. במקום הראשון בקטגוריית צילומי הנוף זכה אסף עמרן עם צילום מרחפן של הנגב הצפוני. בצילום רואים חריצים עמוקים באדמה, שיוצרים תמונת “עץ” מפורטת עם גזע וענפים.

(צילום: אסף עמרן)

בקטגוריית בני הנוער זכה עילי קידר עם תמונה של זוג חופמי אלכסנדרי בחוף אכזיב.

(צילום: עילי קידר)

נועם קורטלר, שזכה בקטגוריית העולם התת-מימי, זכה גם בקטגוריית יומן מעקב עם תמונה מחוף אלמוג באילת, המתארת את נדידת היצורים בלילה מקרקעית הים אל החלק העליון של המים לצורך חיפוש מזון והדרך חזרה לפנות בוקר.

(צילום: נועם קורטלר)

מלבד צילומים, בתערוכה מוצגות גם כמה עבודות וידאו. במקום הראשון זכה גל שרבליס עם צילום של פלמינגו מבריכות המלח באילת.

ואם כבר הגעתן עד לשם, אל תפספסו את התערוכה הבינלאומית מבית מוזיאון הטבע בלונדון: Wildlife Photographer of the Year, שמוצגת בקומה מתחת.  התערוכה נחשבת לתערוכת צילום הטבע הגדולה והיוקרתית מסוגה בעולם. בתערוכה מוצגות 100 תמונות, שצולמו על ידי צלמים מכל רחבי העולם, והיא מספרת את סיפורן המדהים של חיות הבר שעימן אנו חולקים את כדור הארץ.

אחת התמונות שאהבתי בתערוכה הבינלאומית היא זו של קארין אייגנר מארה”ב, שזכתה בתואר צלמת הטבע של השנה לשנת 2022. בתמונה נראית קבוצת דבורים שהצטופפו יחד לפני שהמשיכו במעופן.

(צילום: קארין אייגנר)

תערוכת “טבע מקומי, טבע עולמי” תוצג עד ה-14 באוקטובר 2023 במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, חיים לבנון 2.

מחיר כרטיס: 52 שקלים.

ילדים עד גיל 18: ללא תשלום.

חיילים: 26 שקלים.

סטודנטים: 35 שקלים.

אזרחים ותיקים: 26 שקלים.

שעות הפעילות:

ראשון- סגור

שני, רביעי: 10:00-16:00

שלישי, חמישי: 10:00-20:00

שישי: 10:00-14:00

שבת: 10:00-18:00

לפרטים נוספים הכנסו לאתר האינטרנט של המוזיאון:

https://www.eretzmuseum.org.il/