רמלה- שתי תערוכות חדשות וסיור קולינרי אחד

בשקט בשקט רמלה הופכת להיות אחת הערים המעניינות בארץ.

אם זה השוק המגוון והמפתיע (נגיע אליו בהמשך), אתרי התיירות העתיקים והמרתקים והאמנות שפורחת מכל פינה.

שתי תערוכות חדשות נפתחו ממש עכשיו, ואם עוד אין לכן תוכניות לחופשת סוכות (וגם אם יש)- כדאי להגיע לעיר, לחוות ולהנות.

המיצב “רמלהאנתרופוקן” בבריכת הקשתות

את בריכת הקשתות אין צורך להציג. זה אחד המקומות המיוחדים שיש בעיר, ואם עדיין לא יצא לכן להגיע לשם- זה מקום שהוא חובה! הבריכה היא בעצם מאגר מים תת-קרקעי, שהוקם לפני כ-1200 שנה. האטרקציה המרכזית שם היא שיט בסירות בין הקשתות.

(שיט בבריכת הקשתות. צילום: שירה מילר)

עכשיו ישנה אטרקציה נוספת, שהגיעה היישר מחו”ל. האמן והסופר האמריקאי דניאל רוטברט בחר להציג מיצב מיוחד בתוך הבריכה, והמבקרים יכולים לשוט בין עבודות הפיסול, שצפות על פני המים.

(פסלים צפים בבריכת הקשתות רמלה. צילום: שירה מילר)

זו לא הפעם הראשונה שרוטברט יוצר פיסול צף. האמנות שלו כבר הוצגה בנהר ההדסון, במעיינות חמים בגרמניה ובמקורות מים נוספים בעולם.

התערוכה שמוצגת בבריכת הקשתות קיבלה תמיכה של קרן התרבות של מדינת ניו יורק, והיא עוסקת בהיבטים אקולוגיים של מים ובזיכרון היסטורי. הפסלים מותאמים למבנה העתיק של הבריכה ולתנועת המים בתוכה. הם מזכירים צורות ימיות ומרמזים על תקופות גיאולוגיות מוקדמות, בהן הים כיסה את כל אזורנו.

(הדמיית הפסלים בבריכת הקשתות)

התערוכה תוצג עד לתאריך 15.12.24 בבריכת הקשתות, רחוב ההגנה 12 רמלה.

שעות פתיחה: ימים א’-ה’- 9:00-16:00

יום ו’- 8:00-16:00

שבת-9:00-14:00

תערוכת “המקום בו שבילים נפגשים” במרכז לאמנות עכשווית

רמלה ממשיכה למצב את עצמה כעיר מרתקת ובינלאומית, ואם אל בריכת הקשתות הגיע אמן מארה”ב, אל המרכז לאמנות עכשווית, רמלה CACR, הגיעה היישר מאיטליה האמנית אלנה צ’רטי שטיין. צ’רטי שטיין היא אמנית איטלקיה, החיה על הקו של תל אביב-מילאנו, והיא בחרה ברמלה עבור התערוכה החדשה שלה.

התערוכה מוצגת בשני חללים המדמים ים, ובתוכו שביל הליכה. לצד השביל מוצג ציור קיר עצום וציורים נוספים על חלונות החללים. התערוכה מלאה השתקפויות בהתאם לאור היום, כך שבכל מספר שעות מראה החלל זז ומשתנה.

(מתוך התערוכה “המקום בו שבילים נפגשים”. צילום: דניאל לזרטו)

צ’רטי שטיין עוסקת רבות ברוחניות ללא דת וביחס שבין האדם לעולם. התערוכה ברמלה עוסקת גם בפן האקולוגי דרך מיתוסים מקודשים. הרצפה מצופה חומר מבהיק המדמה ים, ובכך היא מתייחסת למשמעות של הים, ושל המים בכלל, בדתות השונות.

(מתוך התערוכה. צילום: שירה מילר)
(מתוך התערוכה. צילום: שירה מילר)

התערוכה תוצג עד לתאריך 12.1.24 במרכז לאמנות עכשווית, רחוב הרצל 112 רמלה.
שעות פתיחה: ימים א’-ה’- 9:00-15:00

הכניסה חופשית.

את שתי התערוכות, רמלהאנתרופוקן והמקום בו שבילים נפגשים, אצרה ד”ר סמדר שפי. שתיהן עוסקות בסוגיות אקלימיות ובתפיסות שלנו כלפי משאבי טבע ואיכות הסביבה.

סיור קולינרי בשוק רמלה

ואיך אפשר בלי קצת אוכל? שוק רמלה הוא אחד השווקים האותנטיים ביותר בארץ, ובו ניתן למצוא כל מה שתרצו. הכל במחירים עממיים, כדי שתוכלו לשכוח לרגע מיוקר המחיה. דוכני האוכל בשוק מראים את הרבגוניות הקיימת בעיר.

(שוק רמלה. צילום: שירה מילר)

באילו דוכנים כדאי לעצור ולאכול?

מרכז הסנדוויץ’ הטוניסאי של חיים בוקבזה ובניו– אין סיור בשוק בלי לעבור אצל חיים ולאכול סנדוויץ’ טוניסאי מקורי עם טונה וביצה. נשארתן רעבות? יש גם חביתה ושקשוקה.

(סנדוויץ’ טוניסאי אצל חיים. צילום: שירה מילר)

בורקס בבא– בדוכן של בורקס בבא תוכלו למצוא כל בורקס שרק חשבתן עליו: גבינה, תפוחי אדמה, תרד, פטריות ועוד. רוצות לקחת הביתה? אפשר לקחת בורקסים ומלוואחים קפואים, ולחמם כשמגיעים אורחים. ההנאה מובטחת.

(בורקס בבא. צילום: שירה מילר)

פפריקה תבלינים וקטניות– בכניסה לחנות תרגישו שהגעתן להודו הקטנה. יש שם כמות מטורפת של מוצרים שהגיעו היישר מהודו. אנחנו התכבדנו שם גם בכמה מאכלים הודיים טעימים וחריפים במיוחד.

(חריף וטעים. מאכלים הודיים בפפריקה. צילום: שירה מילר)
(כמות ענקית של תבלינים בפפריקה. צילום: שירה מילר)

מאפיית האחים שרעבי-לקינוח מומלץ לעצור במאפיית האחים שרעבי ולהתכבד במיני מאפים מתוקים, שמכינים במקום. הטעם מדהים! אני ממליצה במיוחד על הבקלאווה. תענוג.

(מתוקים במאפיית האחים שרעבי. צילום: שירה מילר)

לשוק אפשר להגיע לבד, אך מומלץ להגיע עם סיור מודרך, כדי לא לפספס את הדברים הכי הכי טעימים😊.

לפרטים נוספים על התערוכות, הסיורים הקולינריים ומה עוד יש לעשות ברמלה הכנסו לאתר:

http://www.goramla.com/

 בתאריכים 2-4.10.23 יתקיים פסטיבל עיר עולם ברמלה עם מופעי תרבות, מחול ופולקלור, תיאטרון, מוזיקה, קולינריה וסיורים. מומלץ להגיע ולהנות!