הסכמים שבשתיקה/ ד”ר לינדה אנדרסון, ד”ר סוניה ר’ בנקס וד”ר מישל ל’ אוונס

בכל מערכת יחסים בחיינו יש דברים שמדברים עליהם ודברים שלא מדברים עליהם. גם במערכת היחסים הכי פתוחה וכנה, לפעמים יש “כללים”, הנובעים מאמונות וציפיות של שני הצדדים. הכללים האלו לא מדוברים. לעיתים ברור לנו שהצד השני יודע אותם ומכבד אותם, ולעיתים זה פחות ברור, אבל יש חשש לדבר על הבעיה במפורש.

ד”ר אנדרסון, ד”ר בנקס וד”ר אוונס הן פסיכולוגיות קליניות עם מעל 25 שנות ניסיון והתמחות בתחום הזוגיות, המשפחה, העצמה, תקשורת בין-אישית ועבודה עם ארגונים.

הספר “הסכמים שבשתיקה” נכתב על אותם הסכמים לא- מדוברים ולא- מפורשים, העלולים לפגוע במערכת היחסים (וזה נכון לגבי כל סוג של מערכת יחסים- רומנטית, משפחתית, יחסי עובד-מעביד ועוד). ההסכמים האלו קיימים אצל אנשים בכל גיל, מכל מגדר ובכל תרבות. אנחנו חוששים לדבר עליהם ולפתוח את הנושא בגלל פחד, הימנעות מעימותים, תחושת מחויבות או רגשות אשם.

ההסכמים/ כללים האלו יכולים להיות, למשל: “מי שעושה יותר כסף צריך לשלם על דייטים”, “אני עובד שנים באותה משכורת, הבוס שלי לא מציע לי העלאה בשכר, והוא יודע שלא אבקש זאת”, “חמותי יכולה להעיר לי, ואני צריכה להבליג ולשמור בבטן” ועוד.

לדברי מחברות הספר, ברגע שיש בעיה, שלא מדברים עליה בצורה מפורשת, ההסכם הכמוס עלול לגרום לכעס ולאומללות אצל שני הצדדים. אנחנו חשים בהסכמים האלו רק כשמשהו בתקשורת משתבש.

הספר מלא בדוגמאות, שעם רבות מהן אפשר להזדהות, והוא עוזר בזיהוי ההסכמים שבשתיקה שקיימים בחיינו ובחינה שלהם, כדי להבין מה יכול לקרות את נבטל אותם או נבנה אותם מחדש.

הקריאה בספר לימדה אותי איך לקיים תקשורת יעילה ופתוחה על כל נושא: משפחה, עבודה, בריאות, אהבה ועוד.

לסיכום, ספר מעניין ומומלץ!

הסכמים שבשתיקה

מאת ד”רלינדה אנדרסון, ד”ר סוניה ר’ בנק סוד”ר מישל ל’ אוונס

הוצאה: מטר הוצאה לאור

מחיר: 98 שקלים