עדיין לא ייסדת חברת הייטק? לפי הספר הזה אין מה למהר.

מי לא מכיר את המשפט “הדשא של השכן ירוק יותר”? בשנים האחרונות נדמה, שכולם מסביבנו התחילו לעבוד בגוגל/ עשו אקזיט/ פיתחו מוצר מהפכני שהכניס להם המון כסף. בקיצור, הבנתן את הרעיון. אבל האם זה שבגילי המופלג (40) אני עדיין לא מיליונרית הופך אותי לכישלון?😢

לפי ריץ’ קרלגארד-לא נכשלתי בכלל, וליתר דיוק עדיין לא נכשלתי. בספרו החדש “פורחים מאוחר” הוא סוקר את תופעת הצעירים, שמגיעים להישגים בגיל צעיר, ומנגד- את אלו שההצלחה הגיעה אליהם בגיל מאוחר. המסקנה? אין מה למהר.

קרלגארד עצמו סיים את הלימודים באוניברסיטה עם ציונים בינוניים לגמרי. הוא עבד כשוטף כלים, שומר לילה וכתבן עד שבגיל מאוחר למדי החליט לייסד מגזין הייטק. היום ריץ’ קרלגארד הוא המוציא לאור של כתב העת פורבס.

את ההצלחה שלו הוא חייב לכלב רוטוויילר אימתני. במהלך עבודתו כשומר לילה במגרש מכוניות, הוא הבחין בכך שבמגרש הסמוך מאייש את תפקיד השומר כלב גדול ומפחיד. קרלגארד החליט, שהוא רוצה לעסוק במשהו, שבו כלב לא יוכל להחליף אותו, וכך הוא התגלגל אל מגזין פורבס, ומשם אל עוד כמה תפקידים מעניינים, שאותם הוא מאייש כיום.

הפוטנציאל של קרלגארד הגיע למימוש בגיל מבוגר לא סתם. בספר הוא מסביר, שהתפקוד הניהולי של המוח שלנו מתפתח במלואו רק בגיל 25 ולעיתים מאוחר יותר.

אותם אנשים ש”פורחים מאוחר” זוכים ביתרונות רבים. יש להם יכולת עמידות גבוהה, תבונה, סקרנות וניסיון.

לפי קרלגארד, החברה שלנו כיום מחנכת להגיע להצלחה מהירה בגיל צעיר. כבר בבית הספר הילדים מסווגים לקבוצות לפי רמת ההצלחה שלהם במתמטיקה ובמדעים. הורים דוחפים את הילדים לחוגים ומורים פרטיים. הכל כדי שהילד יצטיין, וכשיגדל יוכל לקבל ציון גבוה בבחינה הפסיכומטרית, להתקבל לאוניברסיטה נחשבת ולהשיג משרה בפייסבוק או בגוגל או להקים חברת סטארט אפ.

מי ש”פורח מאוחר”, וההצלחה לא נוחתת עליו בגיל צעיר, מוערך פחות בחברה שלנו. אבל אין סיבה למהר. לפי קרלגארד, יש יתרונות למסלול האיטי והנינוח. הוא פחות לחוץ, ועם הזמן אנחנו הופכים לחכמים ויצירתיים יותר בדרך למימוש העצמי הנכסף.

בספר מובאות כמה דוגמאות של אנשים ש”פרחו מאוחר”, והיום זוכים להצלחה ולהכרה. מורגן פרימן, למשל, התפרסם רק בגיל 52. ריי קרוק פתח את הסניף הראשון של מקדונלדס בגיל 53. ולא חסרות דוגמאות נוספות. בספר מובאות גם עצות לפורחים מאוחר.

אז אם את מחפשת דרך אחרת להגיע להצלחה, יותר רגועה ואיטית, זה הספר בשבילך.

פורחים מאוחר/ ריץ’ קרלגארד

מחיר: 98 שקלים

הוצאה: מטר הוצאה לאור